O autorovi Jamesu Redfieldovi

Když v roce 1993 autor a terapeut James Redfield vydal poprvé svou knihu Celestinské proroctví vlastním nákladem, okamžitě se zvedla vlna nadšení ze strany knihkupců a čtenářů a udělala z této knihy, která vypráví o Devíti poznání pojatých v širší spiritualitě, jednu z nejúspěšnějších knih všech dob vydaných vlastním nákladem.

Kniha Celestinské proroctví byla v roce 1994 vydána nakladatelstvím Warne Books ve tvrdém přebalu a toto dobrodružství o duchovní cestě do Peru se rychle vyšplhalo na # 1 na New York Times Bestseller list a stalo jedním z nejúspěšnějších příběhů, jaké byly kdy publikovány. V roce 1995 a 1996 byla kniha Celestinské proroctví nejprodávanější Americkou knihou ve světě. Tato fenomenální novela strávila na New York Times bestseller list více než 3 roky a objevila se na seznamech nejpradávnějších knih po celém světě. Prodalo se ji více než 3 milióny výtisků a byla přeložena do více než 30ti jazyků. V roce 1996 se dychtivě očekávané pokračování – Desáté proroctví: Udržování vize, také okamžitě stalo bestsellerem. Tyto dvě knihy strávily dohromady 74 týdnů na předních příčkách New York Times List, čím se James Redfield stal v roce 1996 nejprodávanějším autorem na světě (časopis BP Report, leden 1997).

James Redfield se narodil v roce 1950 a vyrůstal ve vesnickém prostředí poblíž Birgminghamu v Alabamě v USA. Vedle studia sociologie na Aburnské Univerzitě v USA studoval také Východní filozofie, včetně Taoizmu a Zenu. Později získal titul magistra v oboru poradenství a strávil více než 15 let jako terapeut pracující se zneužívanými dopívajícími dětmi. V průběhu této doby ho přitahoval probíhající rozvoj poznání týkající se lidského potenciálu, a tak hledal různé teorie o intuici a psychických fenoménech, které by pomohly jeho klientům s jejich problémy. Celou tu dobu si James Redfield formoval myšlenky, které by mohl nakonec prezentovat ve své knize Celestinské proroctví. V roce 1989 opustil svou práci terapeuta, aby se začal věnovat psaní na plný úvazek a sloučil tak dohromady svůj zájem o interaktivní psychologii, Východní a Západní filozofie, vědu, futurizmus, ekologii, historii a mysticizmus.

S použitím dobrodružného podobenství, které bylo přirovnáno k příběhu Inidiana Johnse, vytvořil v Celestinském proroctví model pro duchovní náhled, který se zaměřil se na zázračné shody okolností, které se objevují v životě každého z nás a který si našel odezvu u milionů lidí. Skutečné psaní Celestinského proroctví se dělo od ledna 1989 do dubna 1991 a dalo by se charakterizovat jistým procesem pokusů a omylů. „Bylo velice překvapivé,“ jak říká James Redfield, „jak se při psaní dobrodružného příběhu objevovali neuvěřitelné schody okolností, aby tak zdůraznili určité myšlenky či fakta, která jsem chtěl v knize napsat. Zázračně jsem se dostal k určitým knihám nebo jsem se přesně v tom čase setkal s přesně určitým druhem lidí o jakých jsem chtěl psát. Někdy se mi naprosto cizí lidi otevírali bez zjevného důvodu a vyprávěli mi o svých duchovních zážitcích.“

Jednou ze zajímavých koincidencí bylo i jeho setkání se Salle Merrill, která se stala později jeho ženou. Potkal ji v okamžiku, kdy vycházel z tiskárny, ve které byla právě vytištěna jeho kniha. James se společně se Salle vydal na cestu po knihkupectvích a přednáškách pro čtenáře. Prvních 3000 kopií knihy, které byly vydány, osobně rozeslali nebo rozdali, 1500 jich přinesli do malých knihkupectví. V průběhu šesti měsíců bylo vytištěno více než 100.000 výtisků, které se prodávaly ve všech 50 státech USA a také se začaly v překladech objevovat po celém světě. Překvapivě většina čtenářstva nebyla podnícena reklamou v médiích, nýbrž ústním doporučením, protože ti, kteří knihu četli a zamilovali si ji, nemeškali a doporučili ji svým přátelům.

Když obchodní zástupci obrátili pozornost vydavatelství Warner Books k této knize vydané vlastním nákladem, Warner Books zakoupilo práva na její vydání a vydalo knihu ve tvrdém přebalu v březnu roku 1994. Kniha se rychle vyšplhala na 1. místo na New York Times bestseller list a zůstala na tomto seznamu více než tři roky. Později byla následována knihou Desáté proroctví, která navazuje na Devět poznání odhalených v první novele. James Redfield však odmítá být středem pozornosti a tak zdůrazňuje to, co napsal v Celestinském proroctví, že každý z nás musí intuitivně poznat svůj vlastní duchovní osud. V říjnu 1997 byl James Redfield oceněn vysoce prestižní Medailou Italského senátu na XXIII Mezinárodní konferenci Pio Manzu v Rimini v Itálii. Pio Manzu je nevládní sekce organizace Spojených Národů, které předsedá Michail Gorbačov.

James se velmi aktivně zapojuje do aktivit na ochranu posledních divokých oblastí Ameriky. Oficiálně se zapojuje do lobování, přičemž se setkal s Americkými poslanci a senátory, aby podpořil Zákon na ochranu Amerických pralesů. V roce 1999 se James Redfield zapojil do Global Renaissance Alliance, organizace založené Nealem Donaldem Walschem a Marianne Williamson. Posláním této organizace je probudit lidi k principům nenásilí a potřebě vnést duchovní hodnoty do politického systému. V roce 2002 byl oceněn cenou Humanitarian of the Year (Humanitární dobrodinec roku) organizací New Thought Alliance (Aliance pro nové myšlení).

Dobrodružné podobenství Celestinské série pokračovalo v roku 1999 vydáním knihy Tajemství Shambhaly: Hledání Jedenáctého proroctví. Děj je zasazen do Tibetu moderní doby a Redfield v něm pokračuje v inspirující cestě z Celestinského proroctví a Desátého proroctví – vede čtenáře do nového dobrodružství na posvátná místa, kde jsou ukryty pravdy, které mohou ovlivnit celé lidstvo a které lidstvo očekává. V roce 2002 se James Redfield spojil s autorem Michaelem Murphym a řežisérkou Sylvií Timbers ve společné práci nazvané Bůh a Vyvíjející se Vesmír.

V březnu 2004 byl James Redfield oceněn Wisdom Media Group (Společností pro rozumná média) cenou World Wiew Award (Cena za pohled na svět) za vedení dialogu o podstatě lidské existence a za jeho neustálé úsilí a přispění ke zlepšení životních podmínek.

James a jeho žena Salle, oba rodáci z Alabamy v USA, žijí na Floridě se svou kočkou Meredith.


O knize Celestinské proroctví

James Redfield v úvodu knihy říká: „Před půl stoletím vstoupilo do lidského světa nové vědomí, nové prostupující poznání, které se dá nazvat jedině transcendentním, duchovním. Pokud se k vám dostala tato kniha, pak asi už tušíte, co se děje, už to cítíte uvnitř sebe.

Začíná to zvýšenou vnímavostí k cestě, kterou spějí naše životy dopředu. Všímáme si těch náhodných událostí, které se stanou přesně ve správný okamžik a vynesou do popředí přesně ty správné jedince, kteří nejednou posunou náš život v novém důležitém směru. Možná víc než jacíkoliv jiní lidé v jakékoliv době intuitivně rozeznáváme v těchto mystických událostech vyšší smysl.

Víme, že podstata života skutečně tkví v duchovním vývoji, který je osobní a úchvatný – ve vývoji, který žádná věda, filozofie ani náboženství ještě plně nevyjasnily. A právě tak víme ještě něco: vím, že jakmile jednou porozumíme tomu, co se děje, jakmile se zapojíme do tohoto naznačeného procesu a budeme maximalizovat jeho roli ve svých životech, lidská společnost udělá kvantitativní skok do úplně nového způsobu života – takového, který zrealizuje to nejlepší z našich tradic – a vytvoří kulturu, která byla vždy cílem lidských dějin.

Příběh knihy Celestinské proroctví směruje k tomuto novému porozumění. Pokud vás zasáhne, pokud vykrystalizuje něco, co ve svém životě vnímáte, pak předejte to, co uvidíte, dalším – protože myslím, že naše nové vědomí duchovna se šíří přesně touto cestou, už ne prostřednictvím reklamních triků ani módy, ale osobně, prostřednictvím jakési pozitivní psychologické nákazy mezi lidmi.

Každému z nás stačí jen odložit pochybnosti a rozptýlení na dostatečně dlouhou dobu... a jako zázrakem může tato realita začít náležet nám samotným.“

Podle knihy Celestické proroctví – vydal Knižní Klub a nakladatelství Pragma
a www.celestinevision.com(C) Bibiana Voroňáková - Agentura Samsara