Dělejte to, co milujete, a milujte to, co děláte

Dostanete-li od života citrón, udělejte si z něj limonádu.

Dělejte to, co milujete a peníze k vám přijdou samy. Milujte to, co děláte a peníze k vám přijdou samy. Není rozhodující, co se vám děje, ale to, jak se k tomu postavíte.

“Dostanete-li od života citrón, udělejte si z něj limonádu. Jsou-li citróny shnilé, vyjměte semínka, zasaďte je a vypěstujte si nové citróny.

KDYŽ JSEM BYLA MLADÁ, potácela jsem se mezi nedostatkem sebeúcty a přehlížením sebe sama. Prošla jsem tehdy celou řadou mizerně placených zaměstnání. Pracovala jsem v drogerii, v levných výprodejích a ve skladech několika obchodních domů. Zatímco mým snem bylo stát se tanečnicí nebo filmovou hvězdou, neměla jsem nejmenší tušení, jako toho dosáhnout. Jakékoliv lepší zaměstnání než to, kde jsem byla, bylo pro mne vzdáleným snem. Neměla jsem naprosto žádné vzdělání, a tak dokonce i práce sekretářky byla nad mé schopnosti.

Pak jednoho dne nabral můj život zajímavých obrátek, musela jsem být asi připravena. Měla jsem tehdy zaměstnání v Chicagu a vydělávala jsem 28 dolarů týdně. Jednoho dne jsem se rozhodla zajít do Tanečního studia Arthura Murraye. Proč jsem tam tehdy šla, to už si nepamatuji. Ale šla jsem tam. Jednomu mazanému prodejci se podařilo mi prodat taneční lekce za 500 dolarů. Když jsem přišla domů, nemohla jsem uvěřit tomu, co jsem udělala. Byla jsem zděšena. Druhý den hned po práci jsem šla opět do studia a přiznala jsem se, že na zaplacení kurzů nemám. Na což mi řekli: „Vy jste ale podepsala smlouvu a ty peníze nám musíte zaplatit. Nicméně, máme tady volné místo recepční. Myslíte si, že byste to mohla dělat?“

To místo bylo placeno o 10 dolarů týdně více, než jsem si do té doby vydělávala. Studio bylo velké, mělo asi 40 učitelů. Pracovali jsme od 10:00 do 22:00 a vždycky jsme chodili společně na jídlo. Během dvou dnů jsem zjistila, že jsem schopna domlouvat učitelům schůzky, vést jejich diář, vybírat peníze a dělat všechny ty další úkoly. Jsem společenská, mám to prostě v sobě, a nikdy předtím jsem se tak dobře nebavila při své práci. Byl to velký zvrat v mém životě.

Potom, co jsem odešla ze Studia Arthura Murraye, přestěhovala jsem se do New Yorku a stala jsem se modelkou. Nikdy jsem však neoplývala přílišnou sebedůvěrou ani sebeúctou, dokud jsem na sobě nezačala pracovat a uvolňovat stará negativní přesvědčení pocházející z mého dětství. Ze začátku jsem neměla žádné ponětí o tom, jak změnit svou životní situaci. Teď už vím, že nejdříve je potřeba udělat vnitřní práci. Bez ohledu na to, jak moc se cítíme chycení v pasti, vždy je možné udělat pozitivní změny.

Pokud jste vychováváni s přesvědčením, že musíte „tvrdě pracovat“, abyste se uživili, je načase nechat toto přesvědčení odejít. Používejte při tom tuto afirmaci: Svou práci zvládám lehce, je to pro mne zábava. Nebo: všechno, co dělám, mne těší. Opakujte si tyto afirmace, dokud se vaše vědomí nezmění.

Dělejte to, co milujete, a peníze k vám přijdou samy. Milujte to, co děláte, a peníze k vám přijdou samy. Máte právo mít radost při vydělávání peněz. Vaší odpovědností k Životu je zabývat se radostnými činnostmi. Najdete-li způsob, jak dělat něco, co máte rádi, Život vám ukáže cestu k prosperitě a hojnosti. Naše vnitřní vedení nás nikdy nenutí nic dělat. Smyslem života je hrát si. Když se práce stává hrou, je to zábava i odměna zároveň. Negativní postoje k práci vytvářejí v těle toxiny.

Pokud se vám stalo, že jste dostali výpověď, překonejte zatrpklost co nejrychleji jak jen můžete, protože vám do života nepřinese nic dobrého. Často si potvrzujte: Žehnám svému minulému nadřízenému s láskou. Z této situace pro mne vzejde jen dobro. Jsem na cestě ke svému vyššímu dobru. Jsem v bezpečí a všechno je dobré. Pak použijte afirmace, abyste si vytvořili novou práci.

Někdy se stává, že když se přiblížíme našim snům velmi blízko a máme možnost získat to, co opravdu chceme, natolik nás to vyděsí, že začínáme sami sebe sabotovat. I když si to dokážeme jen stěží představit, děláme to proto, abychom se chránili. Mít ideální práci, vydělávat si pořádné peníze či udělat jiný velký posun ve svém životě v nás může opravdu vyvolat velký strach. Co když neuspěji? Co když mne lidé nebudou mít rádi? Co když nebudu šťastný/á?

Tyto otázky representují tu vaši část, která se velmi bojí naplnění vašich snů. Klíčem k našim strachům je často naše vnitřní dítě. Je čas zacházet se sebou nanejvýš laskavě, trpělivě a něžně. Uklidněte své vnitřní dítě, mějte ho rádi a postarejte se o to, aby se cítilo bezpečně.

Nedovolte, aby vás dostalo do bezvýchodné situace přesvědčení, že je těžké najít práci. To sice může být pro mnoho lidi pravda, ale nemusí to být pravda pro vás. Potřebujete pouze jedno pracovní místo. Vaše jasné vědomí vám otevře cestu. Příliš mnoho lidí vkládá velkou důvěru ve strach. Když dojde v ekonomice k nějaké změně, masy lidí okamžitě podlehnou negativním názorům na danou situaci a neustále o nich mluví. To, čím se zabýváte a co přijímáte do svého vědomí, se pro vás stává pravdou.

Když slyším o negativním vývoji v oblasti ekonomiky a podnikání, okamžitě si řeknu afirmaci: To může být pravda pro některé lidi, není to však pravda pro mne. Prosperuji vždy bez ohledu na to, kde jsem, nebo co se kolem mne děje. Když myslíte a mluvíte, tvoříte si své budoucí zážitky. Dávejte si velký pozor na to, jak mluvíte o prosperitě. Vždy máte možnost zvolit si buď myšlení chudoby nebo myšlení prosperity. Pozorujte přinejmenším v průběhu následujícího týdne, jak hovoříte o penězích, práci, své kariéře, ekonomice, úsporách a o svém ochodu do důchodu. Poslouchejte sami sebe. Ujistěte se, že si slovy nevytváříte chudobu teď ani v budoucnosti.

Jste teď v zaměstnání, kde se cítíte být uvíznutí? Nenávidíte svou práci nebo zjišťujete, že tady trávíte svůj čas jen proto, abyste si odnesli výplatu? Zcela určitě existují věci, které můžete udělat a vytvořit si tak pozitivní změny. Tyto nápady se mohou zdát být bláznivé nebo příliš jednoduché, ale vím, že fungují. Viděla jsem nespočetné množství lidí, kteří změnili k lepšímu svou situaci ohledně své práce. Ten nejpůsobivější nástroj, který můžete použít, abyste transformovali svou situaci, je síla žehnání s láskou. Ať už pracujete kdekoliv nebo máte jakékoliv pocity ohledně svého pracovního místa: Žehnejte mu s láskou! Myslím to doslova. Potvrďte si: Žehnám své práci s láskou.

Nezastavujte se však jen u toho. S láskou požehnejte budově, kde pracujete, svému pracovnímu stolu (pokud nějaký máte), různým přístrojům, produktům, zákazníkům, lidem, se kterými pracujete a pro které pracujete, a čemukoliv, co souvisí s vaší prací. Dělá to zázraky.

Máte-li v práci nějakého člověka, se kterým máte problémy, použijte svou mysl, abyste tuto situaci změnili. Použijte afirmaci: S každým ve svém zaměstnání mám báječný pracovní vztah, a to včetně... (doplňte jméno toho člověka). Kdykoliv vám tento člověk přijde na mysl, zopakujte si tuto afirmaci. Budete ohromení tím, jak se tato situace změní k lepšímu.

Chcete-li si najít nové místo, pak krom toho, že budete žehnat svému současnému zaměstnání s láskou, říkejte si tuto afirmaci: Uvolňuji své místo s láskou pro dalšího člověka, který tady bude pracovat rád. Tato práce byla pro vás ideální, když jste ji získali. Byla tehdy dokonalým odrazem vašeho pocitu sebeúcty. Teď jste vyrostli a posouváte se k lepšímu. Opakujte si teď proto tuto afirmaci:

Vím, že jsou lidé, kteří hledají přesně to, co mohu nabídnout. Přijímám teď práci, ve které mohu využít všechny své schopnosti a tvořivé nadání. Tato práce mne hluboce uspokojuje a každý den chodím s radostí do práce. Pracuji s lidmi a pro lidi, kteří si mne cení. Budova, ve které pracuji, je plná světla, vzdušná, naplněna pocity nadšení a má pro mne ideální polohu. Za svoji práci dostávám dobře zaplaceno a jsem za to hluboce věčný/á.

Nenávidíte-li práci, kterou teď děláte, tento pocit nenávisti si vezmete sebou. I když dostanete skvělé nové místo, zanedlouho zjistíte, že nenávidíte i tuto svou novou práci. Jakékoliv pocity, které máte teď v sobě, si přineste se sebou na své nové místo. Žijete-li ve světě nespokojenosti, najdete ji všude, kam půjdete. Změny ve svém vědomí musíte udělat v přítomnosti, než budete moci vidět ve svém životě pozitivní výsledky. Když k vám potom přijde nová práce, bude to skvělé místo, budete si jej cenit a budete mít z něj radost.

Takže si potvrďte: Vždy pracuji tam, kde to mám rád/a. Vždy mám nejlepší pracovní místo. Vždy jsem oceňován/a. Když si to neustále potvrzujete, tvoříte si pro sebe své nové osobní zákony. Vesmír vám oplatí stejným. Život vždy vybere ty nejvhodnější cesty, jak vám přinést vaše dobro, pokud to dovolíte!

© www.LouiseHay.com
© Překlad: Bibiana Voroňáková - Agentura Samsara


(C) Bibiana Voroňáková - Agentura Samsara