Interview se Shakti Gawain

Interview publikováno v Magazínu Share Guide

Shakti Gawain je uznávaná autorka a lektorka, která vede různé přednášky, workshopy a pobytové semináře. Napsala mnoho knih, mezi než patří Tvůrčí představivost, Život ve světle, Cesta transformace, Opravdové štěstí a prosperita a další knihy. V současné době žije v Marin County v Kalifornii a na ostrově Kauai na Hawaii.

Share Guide: Můžete nám vysvětlit v čem se liší pobytový seminář od obyčejné dovolené a co mají naopak společného?

Shakti Gawain: K dovolené obyčejně patří, že si člověk vezme volno v práci, někam odcestuje, aby se odpoutal od běžného života a mohl jen tak relaxovat a trochu si užívat. Vzít si dovolenou je báječná věc a všichni to potřebujeme. K pobytovému semináři také patří, že si člověk vezme volno v práci, někam odcestuje, aby se odpoutal od běžného života, mohl jen tak relaxovat a trochu si užívat, ale má to ještě hlubší význam v tom, že se člověk ponoří do sebe, například že se zamýšlí nad hlubším smyslem života a nad tím, jak ho může zlepšit - nebo jednoduše jak může dále růst a vyvíjet se. (Pobytový seminář - v angličtině „retreat“ - znamená doslova „stáhnout se do ústraní“ - pozn. překl.)

Share Guide: Proč myslíte, že se někteří lidé rozhodnou jet namísto obyčejné dovolené na pobytový seminář?

Shakti Gawian: Myslím, že tito lidé touží více po sebepoznání - rádi by udělali ve svém životě nějaké změny a chtějí třeba získat jasnější představu o tom, kterým směrem se dát nebo jak toho dosáhnout. Někteří z těchto lidí třeba dlouho přemýšlejí na určitými věcmi a problémy.

Share Guide: Jsem přesvědčen, že mnoho lidí pociťuje neustále se zvyšující tempo moderního života, a zajímalo by mne, zda-li lidé, kteří navštěvují vaše pobytové semináře, si tento pobyt skutečně dopředu naplánují jako prevenci zdraví, nebo naopak jaké procento lidí doopravdy čeká až do okamžiku, dokud se „nesesypou“?

Shakti Gawain: Řekla bych, že lidí, kteří pravidelně navštěvují pobytové semináře, workshopy a podobné akce, je zcela jednoznačně menšina. A pak jsou jiní lidé, kteří se rozhodují více spontánně, bez nějakého pocitu potřeby to dělat v určitou dobu.

Share Guide: Myslíte si, že je těch lidí za poslední léta stále více a více?

Shakti Gawain: To zcela určitě. Myslím si, že je to tím, že lidé zjišťují, jak jim to v jejich životě opravdu pomáhá. Častokrát ani nevíte přesně, proč tam chcete jít, ale máte jednoduše pocit, že „tam prostě musíte být.“ Myslím, že většina lidí se rozhoduje právě takto.

Share Guide: Vnitřní volání?

Shakti Gawain: Ano.

Share Guide: To je příjemné zjištění, že po 25ti letech vydávání časopisů jako New Age Journal nebo Joga Journal (vydáváno v zahraničí - pozn. překl.) většina z nás začíná být neustále naladěna na své nitro.

Shakti Gawain: Co se týče mne, pracuji hodně s polaritami, protikladnými energiemi, s tím, jak je v životě důležité uvést do rovnováhy protiklady, jenž máme v sobě. Jedna z těchto polarit, se kterou hodně pracuji, je „energie dělání a energie bytí“, jak tomu říkám já. Naše kultura je absolutně oddaná energii dělání a jejímu uctívání - všichni jsme nabádání k tomu, abychom dělali a dosahovali toho co nejvíce, jak jen můžeme, abychom pracovali na splnění našich cílů a byli produktivní. Většina z nás má skutečně pocit, jako kdybychom museli téměř neustále něčeho dosahovat a něco produkovat. V naší kultuře nemáme zdravé pochopení a respekt k hodnotě bytí, což znamená být jednoduše přítomen v daném okamžiku, nesnažit se nikam dostat, nesnažit se dělat nic, pouze být. V našem zaneprázdněném životě máme tak málo bytí. Určitým způsobem je život v dnešní době tak úžasný. Máme teď tolik příležitostí dělat tolik věcí, studovat, učit se toho tolik, cestovat, ale snažíme se všechno dělat najednou. Takže opravdu - ale opravdu - potřebujeme kultivovat pradávné umění bytí.

Potřebujeme strávit nějaký čas odpočinkem, ztišit se a být přítomní v daném okamžiku sami se sebou. Zkontaktovat se s přírodou a s druhými lidmi. Je to způsob, kterým se vnitřně znovu dobíjíme. Cílem dobíjení energie je, že pak můžeme vyjít ven a uskutečňovat různé cíle, ale je to také cesta spojování se s hlubším emocionálním a spirituálním světem uvnitř nás.

Share Guide: Myslím, že je to velmi zajímavá myšlenka - bytí a dělání.

Shakti Gawain: Nabídnut lidem příležitost zúčastnit se pobytového semináře a pomoci jim podpořit v jejich životě více toho „bytí“, které je tak obtížné najít v našem uspěchaném životě, bude stále více důležité a potřebné.

Share Guide: Říkáte, že s tím, jak se život neustále zrychluje, bude stále důležitější všímat si, čemu věnujeme svou pozornost.

Shakti Gawain: Myslím, že bude stále hodně příležitostí a věcí, které nás budou přitahovat a lákat, abychom neustále něco dělali.

Share Guide: To dává smysl. Právě z toho důvodu má mnoho lidí v západním světě ze začátku menší problém s meditací.

Shakti Gawain: Ó, ano. Meditace je umění naučit se, jak být sám se svým já. Pokud to nejste zvyklí dělat a neustále se soustředíte na vnější věci - na dosahování něčeho - pak je obtížné se jednoduše posadit a naučit pouze být. Přišla jsem na to, že nejlepší způsob, jak se to většina lidí v našem uspěchaném světe naučí, je vyjít si jednoduše ven do přírody, protože příroda vibruje na této úrovni. Jít ven, projít se a posedět si v přírodním prostředí nám může opravdu pomoci přeladit se více na energii bytí.

Share Guide: Shakti, řekněte nám něco málo o své práci na pobytových seminářích. Jak jste vlastně začala, které okamžiky na vaší cestě byly ty nejvýznamnější a co teď v současné době děláte?

Shakti Gawain: Pobytové semináře a workshopy různého druhu vedu již více než 25 let. Miluji práci s lidmi. Hodně akcí, které dělám, jsou večerní přednášky a víkendové workshopy převážně ve městech, kde je obyčejně několik stovek lidí. Je to fajn a dělá mi to radost, ale nevíce ze všeho mám práci s menším počtem lidí, například jen deseti nebo patnácti až dvaceti lidmi po delší dobu - od několika dní až po týden i více - a to v krásném prostředí někde v přírodě. Jinými slovy - pobytový seminář. Je to pro mne příležitost, kdy mohu pracovat s lidmi více do hloubky a důvěrněji.

V průběhu let jsem dělala mnoho různých pobytových seminářů na mnoha různých místech. V poslední době jsem hodně z nich dělala na ostrově Kauai, kde totiž žiji. Toto místo je pro mne jedním z nejléčivějších, nejvíce působivých a prostě obecně nejvíce podporujících prostředí, jaké jsem kdy navštívila. Je také moc krásné. Pobytové semináře dělám též v Kalifornii a na dalších místech.

Share Guide: Nebydlíte náhodou v Marin v Kalifornii?

Shakti Gawain: Ano, dělám tři až čtyři pobytové semináře a někdy i víkendové semináře v Kalifornii a na jiných místech. Ale moje absolutně nejoblíbenější místo pro práci je ostrov Kauai. V posledních letech jsem tam totiž dělala převážně víkendové pobytové semináře. Říkám jim Intenzivní kurzy, ale v podstatě jsou to pobytové semináře. Děláme tam mnoho různých věcí: meditace, vizualizace a cvičení pro rozvíjení intuice, také pohybová cvičení, tanec, jógu a různé druhy práce s tělem, masáže... děláme exkurze po ostrově, rituály a podobné úžasné věci. Hodně pracujeme s Psychologií vlastního já a s Prací s vnitřním dialogem, což se stalo skutečným středobodem mé práce. Tento způsob práce vytvořili Dr. Hal Stone a jeho žena Dr. Sidra Stone. Součástí tohoto semináře jsou i individuální sezení s lidmi, při kterých používáme tuto Práci s vnitřním dialogem. Je to velmi působivé. Na každého člověka vyjdou dvě nebo tři individuální sezení, přičemž lidé mají možnost sledovat také individuální sezení ostatních, takže je to velmi silné a velmi to lidem mění život.

Share Guide: Můžete nám více popsat tuto Práci s vnitřním dialogem?

Shakti Gawain: Psychologie vlastního já spočívá v prozkoumání faktu, že máme v sobě mnoho různých energií, neboli mnoho různých já, kterým můžete také říkat hlasy. Je to jako kdyby uvnitř nás žilo mnoho různých lidí. Každý z nich má svou vlastní cestu, svou vlastní funkci a své vlastní poslání, ale někdy jsou v konfliktu mezi sebou navzájem. Právě proto někdy pociťujeme ve svém životě konflikt. Například já mám v sobě velmi zodpovědné já - což je jedna z mých nejvíce rozvinutých stránek, a tato moje část vždycky na sebe bere odpovědnost a pak toto břímě nese. Jsem velmi svědomitá, a tak se vždy ujišťuji, že jsem udělala všechno, co jsem udělat měla, a podobně, což je velmi pozitivní vlastnost, ale já mám tendenci být příliš zaměřená tímto směrem. Jsem až příliš zodpovědná.

Otázka: Znamená to, že si na sebe berete toho příliš mnoho?

Shakti Gawain: Někdy příliš mnoho a někdy to beru příliš vážně. Když trochu polevím, může to přece za mne udělat někdo jiný, nebo se to může udělat zítra. Jsem na sebe příliš tvrdá, chci mít totiž jistotu, že všechno bude uděláno perfektně a přesně tehdy, kdy to má být. Někdy to v tomto ohledu až moc přeháním. Je to příliš velká zátěž. Takže to, na čem jsem já osobně pracovala (a stále ještě pracuji), je rozvíjení protikladné energie, mého opačného já - toho já, které je poněkud více bezstarostné a optimistické a dokáže si hrát, užívat si a užívat si. Mým úkolem je uvést do rovnováhy tyto dva aspekty, abych byla zodpovědná, ale také abych dokázala věci nechat být a bavit se. Toto je jeden z mnoha příkladů různých typů polarit, které máme v sobě. Práce s vnitřním dialogem pomáhá uvědomovat si a dostat se do kontaktu s různými já, které máme v sobě. Některá naše já jsou velmi vysoce rozvinuta. Těmto já se říká primární já. Naopak ty části, které popíráme a snažíme se je skrýt, nebo které nejsou tak rozvinuty, se nazývají potlačená já.

Otázka: Potlačená já?.... Ta, která zaujímají zadní místa?

Shakti Gawain: Ano, ta, která nemají toho až tak moc co říct v našem životě. Častokrát jsou to ty naše části, se kterými se necítíme pohodlně nebo kterých se bojíme, případně si o nich myslíme, že jsou špatné. Například když bychom se velmi identifikovali se svou silou a průbojností, to by bylo naše primární já. To ukazujeme světu. Hluboce uvnitř nás existuje jiná část, která se může cítit zranitelně, která má emocionální potřeby, ale nás to přivádí do rozpaků. Když se příliš identifikujeme se svou silou, možná jsme úplně potlačili svou zranitelnost. Takže zranitelnost se stane naším potlačeným já. Ve skutečnosti však tuto zranitelnost opravdu potřebujeme, abychom byli schopni svou sílu vyvážit. Všichni jsme lidé, všichni máme potřeby. Všichni v sobě máme také pocity a energie zranitelnosti. Musíme je uznat, protože pak se dostanou pod povrch a stane se z nich problém. Takže tato práce je opravdu o tom přivést na světlo všechny části našeho já... Uznat všechny aspekty toho, kým jsme, naučit se je oceňovat a vnést tak více harmonie a rovnováhy do svého života.

Součást toho všeho, jak integrovat všechna tato svá já, představuje i to, že nám je zrcadlí lidé, se kterými máme nějaký vztah. Když se opravdu identifikujeme s jednou polaritou, často si do života přitáhneme někoho, kdo má povahu opačného charakteru. Buď jsme k tomuto člověku velmi přitahováni, nebo jsme naopak vůči němu velmi kritičtí. Někdy jsme nejdříve přitahováni, a pak jsme vůči němu kritičtí a necítíme se s ním dobře.

Share Guide: Ano, protiklady se přitahují.

Shakti Gawain: Jste-li velmi aktivní člověk, můžete si do života přitáhnout někoho, kdo je více uvolněný a více odpočívá. Ze začátku vás tento člověk může dokonce velmi přitahovat, protože nese opačnou kvalitu, kterou potřebujete v sobě rozvíjet. Ale když jste pak ve vztahu s tímto člověkem delší dobu, velmi často se stává, že vám začne lézt na nervy a rozčilovat vás přesně tím, čím vás ze začátku přitahoval.

Share Guide: Takže co s tím uděláte?

Shakti Gawain: Musíte si pamatovat a uvědomit, že tento člověk je tady jako vaše zrcadlo nebo váš učitel. Přivolali jste si jej do svého života jako součást sebe, kterou potřebujete rozvíjet, abyste mohli být více v rovnováze. Lidé, kteří vás nejvíce rozčilují a máte s nimi největší problémy, mohou být ve skutečnosti vaše zrcadla, která vám ukazují přesně tu část vašeho potlačeného já, kterou potřebujete ve svém životě projevit. Je to celé umění, vyučuji to jako jednu z věcí na mých pobytových seminářích. Je to o tom, jak používat své vztahy jako zrcadla, abyste mohli vidět, co vám ukazují - jakou práci potřebujete na sobě udělat.

Share Guide: Vy jste právě teď dokončila svou novou knihu, že ano?

Shakti Gawain: Ano, je to tak. Právě jsem dopsala přepracování mé knihy Cesta Transformace, která vyšla před několika lety. Teď jsem ji přepracovala pro nové Milénium a má právě vyjít. Také jsem dokončila další knihu, Rozvíjení Intuice, která vyjde na podzim 2000. Je to velmi jednoduchý praktický průvodce, jak si rozvíjet svoji schopnost důvěřovat své intuici a prakticky ji následovat ve svém každodenním životě.

Share Guide: Poslední otázka, kterou pro vás mám, je možná trochu mimo téma, ale možná ani ne. Vychází z knihy, kterou právě teď čtu Legacy of Luna (Dědictví Měsíce) od ekoložky Julie Butterfly Hillové. Zajímá mne, zda-li hovoříte s lidmi o dobrovolné práci pro komunitu, případně o práci na projektech zaměřených na ochranu životního prostředí jako o jednom z kroků k individuálnímu léčení?

Shakti Gawain: Zcela určitě. Myslím, že je to velmi důležité. Já k tomu lidem říkám, aby následovali své srdce a své nadšení. Pokud existuje něco, co ve vás vyvolává po všech stránkách opravdu silné emoce, udělejte to. A vězte také, že jednoduše tím, že objevíte své životní poslání a svou tvořivost a projevíte je ve svém životě, přispíváte k proměně a vyléčení světa.

Ta nedůležitější věc ze všech je pracovat a žít více vědomě, každým okamžikem, každým dnem. Velkou součástí více vědomého života, je uvědomovat si, co spotřebováváme a jak to spotřebováváme. Snažit se svůj život zjednodušit a spotřebovávat méně, a to nikoliv z hlediska nedostatku, ale proto, že nám opravdu záleží na zdrojích, ze kterých jsou věci vyráběny, protože tak chceme vnést do svého života více rovnováhy.

Jedna věc, která mi obzvlášť dělá starosti, je rozšiřování používání umělých hmot. Dokonce i v obchodech se zdravou výživou je v současné době polovina potravin prodávána v plastických obalech namísto kartónových obalů nebo skla. Snažte se vybírat si ty věci, které jsou zabaleny v biologicky lépe odbouratelných materiálech, jako například sklo, papír, kartónové obaly a podobně.

Share Guide: Jsem přesvěden, že toto určitě znamená vyvážení těla, mysli a ducha, ale jak zaplňujeme planetu, mám pocit, že probuzení lidé potřebují jít dále a pracovat ve svých komunitách a na globálním uvědomění. Nestačí jen brát vitamíny a jíst tofu.

Shakti Gawain: Přesně tak.

Share Guide: Mám pocit, že se posouváme směrem k tomu, že tento druh uvědomění pronikne do oblasti New Age a do holistického obchodu a že zároveň oblast, která představuje práci s vědomím, se více propojí s ekologií.

Shakti Gawain: S tím souhlasím. O tom ve skutečnosti je celá moje kniha Cesta transformace.


© www.shareguide.com/Gawain.html
© Překlad: Bibiana Voroňáková - Agentura Samsara(C) Bibiana Voroňáková - Agentura Samsara